Systemy solarne


Promieniowanie słoneczne to równomierny strumień energii wysyłany stale przez Słońce. Do zewnętrznej atmosfery Ziemi dociera promieniowanie o mocy 1,39 kW/m2. Wartość ta została nazwana stałą słoneczną. W atmosferze zostaje osłabione w wyniku rozproszenia, odbicia i absorpcji na cząsteczkach pyłów i gazów. W efekcie rozkłada się na promieniowanie bezpośrednie i promieniowanie rozproszone. Dla Polski suma promieniowania bezpośredniego i pośredniego wynosi w zależności od położenia od 900-1150 kWh/m2 rok.





Kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne do wytworzenia ciepłej wody użytkowej. Ten rodzaj energii należy do odnawialnych i całkowicie ekologicznych. Przy pomocy tego typu energii można niemal całkowicie zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej w okresie od kwietnia do października, a w pozostałych miesiącach wspomagając system z innego źródła ciepła np.: kocioł gazowy, kocioł węglowy, grzałka elektryczna. Ciepła woda użytkowa jeśli ma być dostarczona do domu jednorodzinnego może pochodzić z kolektorów płaskich montowanych na dachu budynku. Tego typu układ zbudowany jest z kolektorów słonecznych, grupy pompowej, zasobnika ciepłej wody, oraz automatyki sterującej.

Pompy ciepła

Nibe F1245.jpg

Pompa ciepła jest urządzeniem, w którym realizuje się lewobieżny obieg termodynamiczny, umożliwiający przekazywanie ciepła z obszaru o temperaturze niższej (dolne źródło ciepła) do obszaru o temperaturze wyższej (górne źródło ciepła). Wymieniony obieg przebiega dzięki doprowadzeniu energii napędowej z zewnątrz na sposób pracy mechanicznej (SPC – sprężarkowa pompa ciepła) lub ciepła (absorpcyjna pompa ciepła) do czynnika termodynamicznego pompy ciepła, który jest pośrednikiem w przekazywaniu energii. O efektywności pompy ciepła (sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik) decyduje stosunek ilości ciepła uzyskanego w skraplaczu (źródło ciepła o wyższej temperaturze) do ilości energii użytej do napędu sprężarki. Nazywany jest on współczynnikiem wydajności cieplnej COP. Pompy ciepła dzielimy pod względem sposobu pozyskiwania energii z otoczenia tzw. dolne źródło (powietrze, woda, grunt), natomiast odbiorcą energii jest ciepła woda użytkowa, bądź system grzewczy tzw.górne źródło.


woda-woda


Pompy ciepła służące do pobierania ciepła z wody gruntowej są konstrukcyjnie identyczne z poprzednio omawianymi pompami typu solanka/woda. Jedyna różnica polega na tym, że o ile w pompie solanka/woda w jej wymienniku krąży niezamarzająca ciecz to w pompie woda/woda przepływa woda gruntowa, która jest co prawda schładzana, ale nigdy tak żeby zamarzła. W związku z tym automatyka (układy kontrolne) pompy ciepła czuwają nad tym, aby awaryjnie wyłączyć urządzenia w przypadku, gdyby woda dopływająca do pompy ciepła miała temperaturę niższą niż +7°C. Woda gruntowa czerpana jest ze studni zasilającej i doprowadzana do parownika pompy ciepła. Tu odbierane jest zawarte w niej ciepło, a ochłodzona woda odprowadzana jest do studni spustowej. Wydajność studni musi gwarantować ciągły pobór wody przy maksymalnym przepływie wody przez pompę ciepła. Wydatek studni zależy od miejscowych uwarunkowań geologicznych. Niezależnie od wszelkich formalności należy w każdym przypadku wykonać analizę wody, aby móc ustalić, czy woda gruntowa nadaje się do użycia w parowniku pompy ciepła.


powietrze-woda


Pompa ciepła powietrze-woda może pracować na potrzeby ciepłej wody użytkowej, jak również na potrzeby ogrzewania. Przedstawiony tutaj przykład służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej do temperatury max. 65 stopni Celsiusza. Podgrzewacz wody z pompą ciepła NUOS wytycza nowe standardy wydajności produkcji ciepłej wody za pomocą energii odnawialnej, którą jest ciepło zawarte w powietrzu, maksymalizując jednocześnie komfort i oszczędność energii.
NUOS, wszechstronny i łatwy w instalacji, jest ekologiczną ewolucją tradycyjnych podgrzewaczy wody. To wynik intensywnych badań działu R&D Ariston, w celu poprawy efektywności energetycznej oraz łatwości użytkowania podgrzewaczy, w których produkcji Ariston jest światowym liderem.Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania powietrza wylotowego, do schładzania pomieszczeń (np. latem).

strona oparta na: